MOI2021 PARLAMENTO SEÇİMLERİ
Genel Seçim Kurulu Başkanı Dr. Kostas Konstandinu’nun oy verme işleminin başlaması ile ilgili açıklaması

Oy kullanma hakkına 557,836 kişinin sahip olduğu Temsilciler Meclisi üyelerinin seçimi için oy verme işlemi, sabah 07.00’de başladı. Birkaç yardımcı memurun işe gelmesiyle ilgili yaşanan bazı sorunlar, yerlerine başka memurların atanmasıyla seçim merkezlerinin başkanları tarafından çözüldü.

Sandıklar, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki 1.150 ve Yunanistan’daki 10 seçim merkezinin hepsinde açıldı. Ayrıca, Covid-19 vakalarına ilişkin özel seçmen listesine kaydını yaptırmış olan seçmenleri içeren dokuz (9) mobil seçim merkezi de göreve başladı. Bu seçmenlerin sayısı doksan birdir (91).

Sabah saat 10.00’da Londra’daki dört sandığın da açılması bekleniyor.

Herhangi bir sorun olmadan düzenli olarak başlayan oy verme işlemi, öğlen 12.00’ye kadar devam edecek. Verilecek bir saatlik öğle arasından sonra oy verme işlemi saat 13.00’de yeniden başlayarak, Cumhuriyet’teki ve ülke dışındaki sandıkların kapanacağı saat 18.00’de sona erecek.

Seçim merkezi başkanı, seçim merkezlerinin dışında oy vermek için bekleyen seçmenler olması durumunda, gerek duyulması halinde, oy verme saatini gece yarısına kadar uzatabilir.

Genel Seçim Kurulu Başkanı olarak, tüm seçmenlere sandığa gelerek seçme haklarını kullanıp tercihlerini sorumlu biçimde ifade etmeleri çağrısında bulunuyorum.

Vatandaşlara seçim süreci hakkında düzenli aralıklarla bilgi vermek için burada olacağız.
Genel Seçim Kurulu Başkanı Dairesi
30 Mayıs 2021